15.4.13

Edukacja w UK


Mt Eden Dubstep - Sarah McLachlan: Silence
Nasz blog istnieje od około 20 godzin, a już mamy 5 obserwatorów, którym serdecznie dziękujemy! :*
Postanowiłyśmy, że co 20 obserwatorów,  będziemy robiły challenge!

Ale do rzeczy.
Dzisiaj chciałyśmy zrobić notkę o systemie edukacyjnym na Wyspach Brytyjskich.
Co może Wam się wydać dziwne, szkołę zaczyna się w wieku pięciu lat (primary school - kl. 1 do 6). W wieku 11 lat idzie się do Secondary School i jest się tam aż do skończenia 16 roku życia (kl. 7-11). Wtedy odbywają się jedne z najważniejszych egzaminów, tzn GCSEs. To one zapewnią Ci przyszłość. Po tym, można zrezygnować z nauki, lub iść do tzw. collage'u lub sixth form'u na dwa lata (kl.12-13). Różnicą pomiędzy nimi dwoma jest to, że w Sixth Formie robisz kilka przedmiotów własnego wyboru i zdajesz coś typu matury (A Levels). Natomiast, w collage'u robi się jakby kurs na dany kierunek.

Jak już wiecie, lub też nie - w KAŻDEJ szkole w UK obowiązkowe są pełne mundurki :(. Przykładowy mundurek składa się z białej koszuli z kołnierzykiem oraz krawatem. Na to zakłada się sweterek (opcjonalne) i marynarkę z logiem szkoły. Dziewczyny mogą nosić spódniczki lub materiałowe spodnie. Nosimy białe zakolanówki. Wymagane są również czarne, skórzane balerinki oraz czarny plecak lub torba, mieszcząca A4. Oficjalnie, nie można się malować, ani nosić żadnej biżuterii, ale jeszcze nie spotkałyśmy się z nikim, kto by przestrzegał wszystkich tych non-sensów.
My szczególnie nie jesteśmy w grupie tych, którzy chociaż częściowo przestrzegają tych reguł. :D

Kolejną rzeczą, która może wydać się dziwna, to to, że nauczyciele są w stanie zabrać np. kolczyki, wisiorki, nieodpowiednie bluzy, BUTY, plecaki itd na dwa tygodnie. Ostatnio jeden chłopak był zmuszony chodzić ze zwykła reklamówką z supermarketu, ponieważ miał nieodpowiedni plecak. :P
Bardzo często karzą zmywać lakier do paznokci i niekiedy, za mocny makijaż. Co prawda, bardziej czepiają się mundurków i stroju, lecz wiadomo, zawsze znajdzie się jakiś upierdliwiec.
(*ekhm* pozdrawiamy Ms Winter & Ms Woods *ekhm*)

Oczywiście zabronione są wszystkie urządzenia elektroniczne, np. telefony, MP3, iPody, tablety itd. Jeśli ktoś gdziekolwiek (nawet na przerwach) złapie Cię z tym, to zabiera to na dwa tygodnie.

A tu macie kilka zdjęć jak wygląda nasza szkoła :DA tak w ogóle, to zapraszamy na naszego Instagrama!
Codziennie jakieś nowości ;>
Oraz na nasze photoblogi i fashiolistę!
Wszystkie linki znajdują się w 'Kontakt' oraz po prawej stronie bloga ;)

Pozdrawiają,
Kng + Liv

4 komentarze:

 1. Wasz blog zapowiada się cudownie! Na pewno będę tu często zaglądać ;))

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękujemy, bardzo nam miło ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. nie wyobrażam sobie siebie w mundurku ;o
  ale trochę zazdroszczę, że możecie uczęszczać do takiej szkoły, nie wiem czemu.
  Fajnie, że wprowadziłyście nas trochę do angielskiego systemu edukacji :)

  OdpowiedzUsuń